Szkoła im. św. Maksymiliana

01_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_2966.jpg 09 lutego 2024

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Centrum św. Maksymiliana w Segerea w Tanzanii

Małżonka Prezydenta RP w towarzystwie przedstawicieli placówki o. Krzysztofa Cieślikiewicza, s. Jadwigi Wudarczyk oraz s. Tacjany Perszon zapoznała się z historią miejsca oraz zwiedziła m.in. salę komputerową, w której uczniowie zgłębiają wiedzę o programach komputerowych niezbędnych we współczesnym świecie oraz dormitorium dla dziewcząt.

Uczniowie wykonali dla Pani Prezydentowej występ artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne.

Poprzez takie występy mogę zapoznać się z kulturą Waszego kraju, dlatego dziękuję, że przybliżyliście mi zarówno Wasze piosenki, jak i tańce – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

03_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3040.jpg 08_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_1S5A3408.jpg 09_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3394.jpg

Podkreśliła w rozmowie z podopiecznymi i wychowawcami, że edukacja jest kluczem do rozwoju społeczeństw.

– Bardzo cieszę się, że zostały tutaj stworzone dla Was tak wspaniałe warunki, abyście mogli się kształcić i zdobywać umiejętności. Ojciec wspominał, że 100 procent uczniów kończących szkołę średnią dostaje się na studia – mówiła Pierwsza Dama. Jak dodała, to zasługa wszystkich nauczycieli, którym należą się gratulacje.

Zwracając się do uczniów, Małżonka Prezydenta RP zaznaczyła, że szkoła jest miejscem sprzyjającym także ogólnemu rozwojowi człowieka, jego talentów oraz relacji międzyludzkich.

Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, to również miejsce, gdzie można rozwijać talenty i zainteresowania, ale przede wszystkim szkoła jest miejscem, gdzie zacieśniacie relacje między sobą – mówiła. Jak dodała, przyjaźnie zawarte w szkole są przyjaźniami do końca życia.

Zadbajcie o to, by rozwijać te relacje. Jestem przekonana, że Centrum nie rozwijałoby się tak dobrze, gdyby nie zaangażowanie ojców, sióstr i wszystkich nauczycieli. Moje wielkie podziękowanie za to poświęcenie. To prawdziwa posługa dla dobra – zaznaczyła.

10_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_1S5A3572.jpg [557.04 KB]22_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3670.jpg 24_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3755.jpg  

Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z kierownictwem ośrodka i siostrami polskiego pochodzenia o najważniejszych kwestiach dotyczących funkcjonowania Centrum, pracy Sióstr oraz o pomocy przekazanej przez polską placówkę dyplomatyczną.

Ambasada RP w Dar es Salaam przyznała Centrum stypendium na zakup 10 komputerów wraz z oprogramowaniem. Ze sprzętu korzystają zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i średniej.

– Cieszę się, że również mój kraj, Polska wspomaga Centrum i cieszę się, że tak wiele projektów zostało zrealizowanych. Podziękowania składam Pani Ambasadorowej Annie Frąckowiak–Buzalskiej również za zakup doposażenia sali komputerowej. W XXI wieku obsługa komputera stała się koniecznością i umiejętnością niezbędną do funkcjonowania we współczesnym świecie – podkreśliła Pierwsza Dama.

Życzę wszystkim nauczycielom, by nigdy nie ustali w trudach, by kształcić młodzież, by praca sprawiała wiele satysfakcji, a Wam Drodzy Uczniowie życzę wielu sukcesów, oraz by nauka sprawiała Wam przede wszystkim przyjemność i radość – podkreśliła Agata Kornhauser–Duda, kierując życzenia na ręce kierownictwa, Sióstr oraz uczniów.

17_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3486.jpg [1.12 MB]

Centrum Edukacyjne Św. Maksymiliana w Segerea jest dużą placówką skupiającą ponad 1600 dzieci i młodzieży na rożnych etapach edukacji szkolnej począwszy od przedszkola po szkołę zawodową oraz średnią.

Centrum prowadzą franciszkanie konwentualni, którzy współpracują ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Zarówno wśród misjonarzy, jak i misjonarek znajdują się Polacy, z którymi od lat Ambasada i MSZ prowadzą projekty rozwojowe w ramach Polskiej pomocy.

W szkole podstawowej wchodzącej w skład Centrum Edukacyjnego uczniowie otrzymują obecnie podstawową wiedzę o komputerach oraz programach komputerowych, zaś szkoła średnia należąca do tej placówki oświatowej stawia nacisk na przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, biologia i chemia.

Tekst i zdjęcia:

https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/segerea-o-wyzwaniach-edukacyjnych-z-uczniami-i-wychowawcami-centrum-sw-maksymiliana,81213

Szanowni Widzowie! Drodzy Przyjaciele! Z ogromną radością informujemy, że z dniem 22 grudnia 2023, wystartował na serwis EWTN GO w standardzie HbbTV na kanale 90 telewizji naziemnej. Teraz można już nas oglądać w całej Polsce! Jak nas odbierać zajrzyj tutaj: ewtn.pl\hbb

Po 48 latach, bo tyle minęło od poprzedniej peregrynacji, mogliśmy znowu być u Matki i z Matką. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii rozpoczęła się 16 października 2023 r. i była poprzedzona rekolekcjami, które głosił o. Dariusz Laskowski, przeor klasztoru oo. paulinów w Skórzewie.

W poniedziałkowe popołudnie. o godz. 16.45 liczna rzesza wiernych zebrała się w sanktuarium, by uczestniczyć w modlitewnym nabożeństwie oczekiwania. Tuż przed godziną 17.15 ze świątyni wyruszyła procesja, aby na granicy parafii oczekiwać na Maryję. Po powitaniu i ucałowaniu Obrazu przez księdza biskupa i ojca proboszcza Krzysztofa Tarnowskiego, ks. Ireneusz Mrowicki, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP przekazał o. Krzysztofowi Ewangeliarz.

Ze śpiewem na ustach wierni w procesji ruszyli w stronę kościoła klasztornego. Obraz niesiony przez brać strażacką z OSP w Radziejowie został wniesiony do sanktuarium i ustawiony na specjalnie przygotowanym tronie. Obok zapłonęła świeca, która towarzyszy nawiedzeniu. Następnie ojciec diakon Arkadiusz Burzec odczytał Ewangelię a ks. biskup pobłogosławił wiernych Ewangeliarzem nawiedzenia.

W dalszej części liturgii ks. dziekan dekanatu radziejowskiego odczytał telegram Ojca Świętego Franciszka i pożegnał Obraz, jako proboszcz parafii farnej. Z kolei o. Krzysztof Tarnowski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego powitał Obraz, wyrażając radość z obecności Maryi wśród nas. W imieniu parafian Obraz witała rodzina Golonów oraz przedstawiciele młodzieży i dzieci.

Kulminacyjnym momentem uroczystości powitania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Wiesława Meringa w asyście wikariusza naszej zakonnej prowincji o. Mirosława Bartosa i proboszczów naszego dekanatu. Homilię wygłosił o. Mirosław Bartos. Na zakończenie liturgii głos zabrał o. paulin, Kustosz Obrazu.

O godz. 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski, a o północy została odprawiona Pasterka Maryjna sprawowana w intencji nowych powołań oraz tych kapłanów, których Bóg postawił na naszej drodze, tj. tych, którzy udzielili nam chrztu św. i podali I Komunię św. Pasterkę sprawowali kapłani pochodzący z parafii.

Maryja gościła w naszej parafii całą dobę. 17 października o godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. na zakończenie nawiedzenia z udziałem byłych proboszczów naszej parafii – o. Mariusza Słowika i o. Mariusza Kapczyńskiego. Po Mszy św. ojciec proboszcz pożegnał cudowny wizerunek Maryi odczytując akt zawierzenia, po czym z kościoła wyruszył procesyjny orszak. Obraz został przeniesiony do samochodu – kaplicy i w eskorcie samochodu policyjnego a także strażackiego odjechał do parafii Broniewo.

 

o. Edward Podgórski

 

W poniedziałek 9 października w siedzibie Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej o. Mirosława Kopczewskiego pt. “Teologia oddania Niepokalanej w życiu i Pismach św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Komisji egzaminacyjnej przewodniczył ks. prof. dr hab. Marek Tatar, prodziekan Wydziału, ponadto zasiedli w niej: promotor o. prof. dr hab. Paweł Warchoł, recenzent p. dr. hab. Monika Waluś, sekretarz o.dr Ireneusz Klimczyk oraz inni (nie obecny był drugi recenzent o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski). Ponadto na sali byli obecni przedstawiciele Kurii Prowincjalnej na czele z o. Mirosławem Bartosem, wikariuszem prowincji, reprezentacja Niepokalanowa na czele z o. Zdzisławem Dzido, wikariusza klasztoru oraz zaproszeni goście o. Mirosława. Obrona przebiegła w spokojnej i miłej atmosferze. Komisja pozytywnie oceniła pracę i odpowiedzi doktoranta. Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem.

W Niepokalanowie, w Instytucie Maryjno-Kolbiańskim „Kolbianum” zakończyło się Walne Zgromadzenie Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides”. Galeria zdjęć – poniżej. 

Federacja Bibliotek Kościelnych „Fides” powstała 23 września 1991 roku (grupa inicjująca), a została oficjalnie erygowana przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 18 marca 1995 r. Delegatem KEP ds. Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” jest ks. bp prof. dr hab. Andrzej Siemieniewski – biskup legnicki. Patronem Federacji jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

 

 

Program Spotkania

4 września 2023 roku (poniedziałek)

16.00 Rejestracja i zakwaterowanie uczestników

18.00 Rozpoczęcie Walnego Zgromadzenia, kaplica „Kolbianum” (o. dr Mariusz Słowik OFMConv, gwardian klasztoru; o. dr Ireneusz Klimczyk OFMConv, dyrektor Biblioteki „Kolbianum”; o. Grzegorz Filipiuk OFMCap, przewodniczący zarządu FBK „Fides”)

18.30 Zwiedzanie Biblioteki Klasztornej i Biblioteki „Kolbianum” oraz Radia Niepokalanów

19.30 Kolacja w sali kominkowej „Kolbianum” i spotkanie integracyjne

 

5 września 2023 roku (wtorek)

7.00 Msza Święta pod przewodnictwem o. dr. Mirosława Bartosa OFMConv., wikariusza Warszawskiej Prowincji Franciszkanów

8.00 Śniadanie

9.20 Sesja konferencyjna, aula „Kolbianum” – moderator: ks. dr Kamil Zadrożny

1) W 800. rocznicę reguły św. Franciszka, prezentacja dokumentu – o. Grzegorz Filipiuk, Biblioteka Kapucynów, Zakroczym

2) Działalność św. Maksymiliana Kolbe – o. dr Ireneusz Klimczyk, Biblioteka „Kolbianum”

3) Kwaśny papier – Jerzy Manikowski, kierownik Pracowni Konserwacji Masowej, Biblioteka Narodowa

4) EBSCO – Bazy Atla zaufane narzędzia badawcze do studiowania religii i teologii – Ewa Komorowska, mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, specjalista ds. kluczowych klientów w firmie EBSCO

11.30 Przerwa

12.00 Panel: Biblioteka to nie tylko książka – moderator: ks. dr Tomasz Garwoliński

13.00 Obiad

14.00 Zwiedzanie muzeów, drukarni i cmentarza

16.00 Przerwa

16.30 Obrady Federacji, część statutowa – aula „Kolbianum”

18.00 Kolacja

19.00 Prezentacja Panoramy tysiąclecia, widowisko prezentujące historię Polski

– Możliwość spotkań integracyjnych, sala kominkowa „Kolbianum”

 

6 września 2023 roku (środa)

7.00 Msza Święta pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego, delegata KEP ds. Federacji „Fides”

8.00 śniadanie

9.20 Deskryptory, proweniencja i finanse, aula „Kolbianum” – moderator: ks. dr Piotr Tylec

1) Deskryptory Biblioteki Narodowej w praktyce – Katarzyna Mituś, bibliotekarz systemowy FBK „Fides”, Biblioteka Misjonarzy, Kraków

2) Proweniencyjna Grupa Robocza – dr Dorota Sidorowicz-Mulak, wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Wrocław

11.00 Przerwa

11.15 Kontynuacja obrad

Kultura cyfrowa, Program MKiDN
Społeczna odpowiedzialność nauki, Program MEiN
Miliony dla bibliotek, czyli jak zdobyć dodatkowe fundusze na różne projekty
Wolne wnioski i propozycje na przyszłość
Podsumowanie i oficjalne zakończenie Walnego Zgromadzenia – o. Grzegorz Filipiuk OFMCap
13.00 Obiad

Fot. Instytut Maryjno-Kolbiański „Kolbianum”