Po 48 latach, bo tyle minęło od poprzedniej peregrynacji, mogliśmy znowu być u Matki i z Matką. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii rozpoczęła się 16 października 2023 r. i była poprzedzona rekolekcjami, które głosił o. Dariusz Laskowski, przeor klasztoru oo. paulinów w Skórzewie.

W poniedziałkowe popołudnie. o godz. 16.45 liczna rzesza wiernych zebrała się w sanktuarium, by uczestniczyć w modlitewnym nabożeństwie oczekiwania. Tuż przed godziną 17.15 ze świątyni wyruszyła procesja, aby na granicy parafii oczekiwać na Maryję. Po powitaniu i ucałowaniu Obrazu przez księdza biskupa i ojca proboszcza Krzysztofa Tarnowskiego, ks. Ireneusz Mrowicki, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP przekazał o. Krzysztofowi Ewangeliarz.

Ze śpiewem na ustach wierni w procesji ruszyli w stronę kościoła klasztornego. Obraz niesiony przez brać strażacką z OSP w Radziejowie został wniesiony do sanktuarium i ustawiony na specjalnie przygotowanym tronie. Obok zapłonęła świeca, która towarzyszy nawiedzeniu. Następnie ojciec diakon Arkadiusz Burzec odczytał Ewangelię a ks. biskup pobłogosławił wiernych Ewangeliarzem nawiedzenia.

W dalszej części liturgii ks. dziekan dekanatu radziejowskiego odczytał telegram Ojca Świętego Franciszka i pożegnał Obraz, jako proboszcz parafii farnej. Z kolei o. Krzysztof Tarnowski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego powitał Obraz, wyrażając radość z obecności Maryi wśród nas. W imieniu parafian Obraz witała rodzina Golonów oraz przedstawiciele młodzieży i dzieci.

Kulminacyjnym momentem uroczystości powitania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Wiesława Meringa w asyście wikariusza naszej zakonnej prowincji o. Mirosława Bartosa i proboszczów naszego dekanatu. Homilię wygłosił o. Mirosław Bartos. Na zakończenie liturgii głos zabrał o. paulin, Kustosz Obrazu.

O godz. 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski, a o północy została odprawiona Pasterka Maryjna sprawowana w intencji nowych powołań oraz tych kapłanów, których Bóg postawił na naszej drodze, tj. tych, którzy udzielili nam chrztu św. i podali I Komunię św. Pasterkę sprawowali kapłani pochodzący z parafii.

Maryja gościła w naszej parafii całą dobę. 17 października o godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. na zakończenie nawiedzenia z udziałem byłych proboszczów naszej parafii – o. Mariusza Słowika i o. Mariusza Kapczyńskiego. Po Mszy św. ojciec proboszcz pożegnał cudowny wizerunek Maryi odczytując akt zawierzenia, po czym z kościoła wyruszył procesyjny orszak. Obraz został przeniesiony do samochodu – kaplicy i w eskorcie samochodu policyjnego a także strażackiego odjechał do parafii Broniewo.

 

o. Edward Podgórski

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *