Szkoła im. św. Maksymiliana

01_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_2966.jpg 09 lutego 2024

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Centrum św. Maksymiliana w Segerea w Tanzanii

Małżonka Prezydenta RP w towarzystwie przedstawicieli placówki o. Krzysztofa Cieślikiewicza, s. Jadwigi Wudarczyk oraz s. Tacjany Perszon zapoznała się z historią miejsca oraz zwiedziła m.in. salę komputerową, w której uczniowie zgłębiają wiedzę o programach komputerowych niezbędnych we współczesnym świecie oraz dormitorium dla dziewcząt.

Uczniowie wykonali dla Pani Prezydentowej występ artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne.

Poprzez takie występy mogę zapoznać się z kulturą Waszego kraju, dlatego dziękuję, że przybliżyliście mi zarówno Wasze piosenki, jak i tańce – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

03_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3040.jpg 08_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_1S5A3408.jpg 09_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3394.jpg

Podkreśliła w rozmowie z podopiecznymi i wychowawcami, że edukacja jest kluczem do rozwoju społeczeństw.

– Bardzo cieszę się, że zostały tutaj stworzone dla Was tak wspaniałe warunki, abyście mogli się kształcić i zdobywać umiejętności. Ojciec wspominał, że 100 procent uczniów kończących szkołę średnią dostaje się na studia – mówiła Pierwsza Dama. Jak dodała, to zasługa wszystkich nauczycieli, którym należą się gratulacje.

Zwracając się do uczniów, Małżonka Prezydenta RP zaznaczyła, że szkoła jest miejscem sprzyjającym także ogólnemu rozwojowi człowieka, jego talentów oraz relacji międzyludzkich.

Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, to również miejsce, gdzie można rozwijać talenty i zainteresowania, ale przede wszystkim szkoła jest miejscem, gdzie zacieśniacie relacje między sobą – mówiła. Jak dodała, przyjaźnie zawarte w szkole są przyjaźniami do końca życia.

Zadbajcie o to, by rozwijać te relacje. Jestem przekonana, że Centrum nie rozwijałoby się tak dobrze, gdyby nie zaangażowanie ojców, sióstr i wszystkich nauczycieli. Moje wielkie podziękowanie za to poświęcenie. To prawdziwa posługa dla dobra – zaznaczyła.

10_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_1S5A3572.jpg [557.04 KB]22_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3670.jpg 24_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3755.jpg  

Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z kierownictwem ośrodka i siostrami polskiego pochodzenia o najważniejszych kwestiach dotyczących funkcjonowania Centrum, pracy Sióstr oraz o pomocy przekazanej przez polską placówkę dyplomatyczną.

Ambasada RP w Dar es Salaam przyznała Centrum stypendium na zakup 10 komputerów wraz z oprogramowaniem. Ze sprzętu korzystają zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i średniej.

– Cieszę się, że również mój kraj, Polska wspomaga Centrum i cieszę się, że tak wiele projektów zostało zrealizowanych. Podziękowania składam Pani Ambasadorowej Annie Frąckowiak–Buzalskiej również za zakup doposażenia sali komputerowej. W XXI wieku obsługa komputera stała się koniecznością i umiejętnością niezbędną do funkcjonowania we współczesnym świecie – podkreśliła Pierwsza Dama.

Życzę wszystkim nauczycielom, by nigdy nie ustali w trudach, by kształcić młodzież, by praca sprawiała wiele satysfakcji, a Wam Drodzy Uczniowie życzę wielu sukcesów, oraz by nauka sprawiała Wam przede wszystkim przyjemność i radość – podkreśliła Agata Kornhauser–Duda, kierując życzenia na ręce kierownictwa, Sióstr oraz uczniów.

17_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3486.jpg [1.12 MB]

Centrum Edukacyjne Św. Maksymiliana w Segerea jest dużą placówką skupiającą ponad 1600 dzieci i młodzieży na rożnych etapach edukacji szkolnej począwszy od przedszkola po szkołę zawodową oraz średnią.

Centrum prowadzą franciszkanie konwentualni, którzy współpracują ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Zarówno wśród misjonarzy, jak i misjonarek znajdują się Polacy, z którymi od lat Ambasada i MSZ prowadzą projekty rozwojowe w ramach Polskiej pomocy.

W szkole podstawowej wchodzącej w skład Centrum Edukacyjnego uczniowie otrzymują obecnie podstawową wiedzę o komputerach oraz programach komputerowych, zaś szkoła średnia należąca do tej placówki oświatowej stawia nacisk na przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, biologia i chemia.

Tekst i zdjęcia:

https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/segerea-o-wyzwaniach-edukacyjnych-z-uczniami-i-wychowawcami-centrum-sw-maksymiliana,81213

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *