Do Panteonu Wielkich Polaków zostaną wprowadzone relikwie św. Maksymiliana – “szczególnego świadka Bożego miłosierdzia”.

W niedzielę 5 czerwca na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej po raz dziewiąty odbędzie się Święto Dziękczynienia. W tym roku o szczególnym charakterze, bo przypada na Rok Miłosierdzia oraz obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Tegoroczne Święto Dziękczynienia odbędzie się pod hasłem: „Chrzest darem miłosierdzia”.

– Chcemy dziękować Opatrzności Bożej za ten największy dar miłosierdzia, jakim jest chrzest święty. Chrzest, który jest początkiem naszej drogi do królestwa niebieskiego – wyjaśnił kard. Kazimierz Nycz.

Święto Dziękczynienia rozpocznie się o godz. 8 pielgrzymką z relikwiami św. Maksymiliana Kolbego z pl. Piłsudskiego. Procesja przejdzie Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej. O godz. 11 na wysokości kościoła św. Antoniego M. Zaccarii do marszu dołączą relikwie pozostałych świętych i błogosławionych, których szczątki zainstalowane są w Panteonie Wielkich Polaków.

O godz. 12 na błoniach przez świątynią zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem prymasa Grecji i biskupa Aten abp. Sevastianosa Rossolatosa. Po uroczystej liturgii dokonany zostanie Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Następnie relikwie świętego męczennika zostaną wprowadzone do panteonu. – W tym roku przypada 75. rocznica jego aresztowania i 45. rocznica beatyfikacji – przypominają organizatorzy.

– Św. Maksymilian Kolbe w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za życie drugiego człowieka. Jego postawa powinna być dla nas nauką i przesłaniem, że przez nasze czyny wobec bliźnich możemy się stać się świadkami Bożego miłosierdzia – wyjaśnił metropolita warszawski.

Święto Dziękczynienia to także okazja, by przyjrzeć się postępowi prac przy budowie świątyni. – Jesteśmy na ostatniej prostej zakończenia pierwszego etapu prac. Skończona jest elewacja, trwają prace przy parkingach i pobliskich drogach. We wnętrzu świątyni przygotowywane jest ogrzewanie podłogowe, trwa malowanie ścian. Pierwsze nabożeństwo planujemy na 11 listopada. Będziemy dziękować Bogu za to, że jesteśmy wolnym krajem – mówił Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Z kolei o. Ryszard Koczwara zwrócił uwagę na cechy św. Maksymiliana, które pociągają współczesnych. – Dla św. Maksymiliana nie było rzeczy niemożliwych. Wszystkie swoje sprawy zawierzał Bogu i Jego Matce. Jest to z pewnością osoba motywująca do działania – powiedział.

O godz. 14 zostanie otwarte Miasteczko dla Dzieci. W roku jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski organizatorzy przygotowali dla najmłodszych barwną katechezę przybliżającą wartość tego sakramentu. Dzieci poznają także postać św. Maksymiliana i jego działalność. – W tym roku zabierzemy dzieci na ‚Wyprawę do królestwa niebieskiego” – na początku przejdziemy przez ciemny tunel prowadzący do Bramy Życia – symbolu chrztu, założymy „okulary wiary” i wejdziemy do nieba – tłumaczą organizatorzy.

O godz. 15 rozpocznie się festiwal Moc Dobra, promujący młodych artystów chrześcijańskiej sceny muzycznej. Na scenie przed Świątynią Opatrzności Bożej wystąpią artyści: Beata Bednarz, zespół Armia, New Life’m, Moja Rodzina, Mały Chór Wielkich Serc, Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej.

Dzień Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.37 iluminacją świątyni.

Podczas Dnia Dziękczynienia w całym kraju będzie prowadzona zbiórka ofiar na budowę Świątyni Opatrzności Bożej i sanktuarium. Obecnie wspiera ją regularnie ponad 80 tys. osób.

„Gość Warszawski”

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *