6 marca we franciszkańskiej parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łodzi odbyła się kolejna w tym roku „Niedziela misyjna Męczenników”.

Podczas wszystkich niedzielnych Eucharystii parafialnych i nabożeństwa „Gorzkich Żalów” o. dr hab. Zdzisław Gogola z Krakowa – profesor UPJPII i świadek początku misji w Peru i drogi do świętości franciszkańskich męczenników – przybliżał wiernym postacie pierwszych błogosławionych polskich misjonarzy-męczenników – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, zamordowanych w Peru 9 sierpnia 1991 r., a wyniesionych na ołtarze 5 grudnia 2015 r.

Była to okazja do ucałowani i uczczenia relikwii 1 stopnia „ex ossibus” (fragmenty ich kości), a każdy podczas takiej „Niedzieli Męczenników” mógł otrzymać dla siebie i dla swojej rodziny relikwie 2 stopnia „ex-indumentis” (czyli cząstki ich ubrań).

W tym też dniu podczas Sumy O. Mariusz Słowik, proboszcz i gwardian franciszkańskiej parafii poświęcił nowy obraz polskich męczenników bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, który od tego dnia będzie miał stałe swoje miejsce na ścianie okazałej świątyni.

W ten sposób św. Maksymilian Maria Kolbe – przykład życia ofiarowanego z miłości dla innych, przyjął pod dach świątyni, której jest patronem, swoich współbraci w zakonie franciszkańskim, którzy tak jak on oddali życie z miłości dla innych.

jh/www.franciszkanie.pl

zdjęcia www.franciszkanie.pl