9 marca br. ks. Bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej, wprowadził do kościoła franciszkańskiego w Suwałkach p. w. Bożego Ciała relikwie dwóch męczenników franciszkańskich z Peru – bł. Michała i bł. Zbigniewa. Ksiądz Biskup podarował także suwalskim franciszkanom ornat z ziemi peruwiańskiej.

Beatyfikacja ojców Franciszkanów dokonała się na zakończenie Roku Życia Konsekrowanego w 15 lat po męczeńskiej ich śmierci, miejscu ich pracy – stolicy diecezji Chimote.

Z racji pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji ds. Misji przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Bp Jerzy Mazur był obecny na tej beatyfikacji i zdecydował się na ten gest wobec naszej franciszkańskiej wspólnoty w Suwałkach.

W kazaniu Pasterz nawiązał do ich prostego, aczkolwiek wymownego życia naznaczonego miłością do Indian, zwłaszcza młodzieży i chorych. W dalszej części Ks. Biskup mówił o wymowności gestu polskich misjonarzy, którzy w obliczu realnego zagrożenia zdecydowali się na pozostanie i wspólne odprawienie Eucharystii.

Na Eucharystii był obecny wikariusz Prowincji – o. Piotr Szczepański, licznie zebrane Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z Augustowa, Sejn i Studzienicznej oraz parafianie.