Doroczna uroczystość ku czci św. Józefa, przypadająca w tym roku – ze względów liturgicznych – 20 marca – to dla mieszkańców Amantei wielkie i radosne wydarzenie. Na ulice miasteczka po raz kolejny wyruszyła procesja z figurą św. Józefa, w podzięce Bogu za dar tego Świętego patrona.

Tegoroczne święto poprzedziła nowenna w małym kościele św. Józefa na przedmieściach. Na zakończenie każdego dnia wierni po Mszy św. odmawiali akt oddania się w opiekę św. Józefowi. Natomiast w sam dzień uroczystości, w godzinach popołudniowych, odbyła się tradycyjna procesja głównymi ulicami miasteczka.

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy włożyli swój wkład w organizację i przebieg procesji: członków lokalnych bractw modlitewnych, wspólnoty franciszkańskiej na czele z proboszczem o. Jackiem Pinkoszem, mężczyzn niosących statuę św. Józefa, policji drogowej zabezpieczającej trasę, dziewczynek w bieli. Oprawę muzyczną po raz kolejny zapewniła orkiestra dęta „Mario Aloe”. Na zakończenie procesji w kościele franciszkańskim św. Bernardyna została odprawiona Msza św., połączona z odmówieniem aktu oddania się w opiekę św. Józefowi przez mieszkańców Amantei.

Kult św. Józefa w tym kalabryjskim miasteczku związany jest w sposób szczególny z małym kościołem jemu poświęconym, na przedmieściach Amantei. W obecnym roku, po zakończeniu restrykcji związanych z pandemią covid-19, mieszkańcy mogli w pełny sposób wyrazić swą wdzięczność św. Józefowi za jego wstawiennictwo u Boga w wielu sprawach, które kierują do niego potrzebujący.

Tekst i foto: fr. Franciszek Czarnowski OFMConv.