Nowy kandydat na ołtarze

06.09.2022

Br. Innocenty Maria Wójcik, zakonnik, który znał o. Maksymiliana M. Kolbego i naśladował go w sposób wyjątkowy. Można powiedzieć, że jego droga do świętości, to droga Ojca Maksymiliana.

Niepokalanów nie byłby Niepokalanowem, gdyby nie był wypełniony ludźmi, ludźmi we franciszkańskich habitach. Dużo było tych ludzi. Historycy będą mieli pełne ręce pracy, o ile zaczną o nich pisać. Są o nich wspomnienia różnych braci. To ludzie bez aureoli świętości, a jednak całkowicie oddani Niepokalanej. Jednym z nich jest br. Innocenty Maria Wójcik. Tak o nim pisze w swoich zapiskach o. Ignacy Rejch, franciszkanin.

“Br. Innocenty, którego pamiętam, to taka ukryta postać, a jednak zauważalna, bo jego osoba zarysowuje się na przyszłą beatyfikację. Br. Innocenty był szczupły, chudziutki, mówiący piskliwym głosem. Ten głos to jego szczególny charakter, ale może być odkrywaniem tajemnicy, okrywającej jego osobę. Była to osoba złączona z Niepokalaną i św. Maksymilianem. Należał do najbardziej znających Świętego oraz Niepokalanów. Jeździł po Polsce i mówił o Niepokalanej i ojcu Maksymilianie, mimo słabego zdrowia. Kto z nim rozmawiał, nie od razu dostrzegał, że to zakonnik w pełni uduchowiony. Kiedy widziałem go na klęczkach, jak się modlił, było widać skuloną postać nie dostrzegającą co dzieje się wokół. Miało się wrażenie, że KTOŚ jest obok niego, albo, że on jest w Kogoś zapatrzony. Być może, że ta modlitewna postawa, ten duch stał się przyczyną wyniesienia br. Innocentego jako kandydata na ołtarze”.

Podarunek od Niepokalanej

09.09.2022

8 września 2022, Niepokalanów – inauguracja procesu beatyfikacyjnego Brata Innocentego Marii Wójcika.

Proszę wszystkich o intensywną modlitwę, abyśmy mogli wymodlić i wyprosić tego prostego i pięknego Brata Innocentego jako świętego – kard. Kazimierz Nycz.

W urodziny Matki Bożej odbyło się otwarcie procesu beatyfikacyjnego br. Innocentego M. Wójcika OFMConv. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz – metropolita ordynariusz arch. warszawskiej, w której otwarto proces beatyfikacyjny.

Brat Innocenty może być wzorem oddania się Niepokalanej oraz podjęcia drogi, którą wskazał św. Maksymilian M. Kolbe. Ten prosty brat zakonny, który prawie całe życie spędził w Niepokalanowie, był uczniem Świętego – i drogę swego powołania i uświęcenia oparł na idei całkowitego oddania się Matce Bożej, jaką w Rycerstwie Niepokalanej (MI) ukazał Założyciel klasztoru Niepokalanów.

Podczas uroczystej homilii Kardynał zaznaczył, że liczba osób biorących udział w uroczystości otwarcia procesu br. Innocentego już świadczy o kulcie, który on odbiera od wiernych. “Udowodnienie kultu – to jedno z zadań, jakie członkowie trybunału muszą ukazać” – stwierdził ks. Kardynał.

W dalszej części homilii kaznodzieja przybliżył znaczenie święta Narodzenia NMP. Zaznaczył także, że w tradycji polskiej jest to dzień, w którym czcimy Matką Bożą Siewną, bo w tym dniu błogosławi się ziarno, które ma być wysiane, by przyniosło plon. “W tym sensie ten proces beatyfikacyjny to swego rodzaju sianie ziarna, który ma przynieść owoc”. Ks. kardynał zaznaczył, że Maryja przyniosła najpiękniejszy Owoc – Jezusa Chrystusa, jak też wskazał, że na chrzcie świętym dokonuje się swego rodzaju zasiew, zasiew dziecka Bożego, który jest zaproszony do świętości, możliwej do osiągnięcia przez każdego pod warunkiem współpracy z łaską Bożą. “Potrzebni nam są w Kościele wielcy święci, jak św. Maksymilian, który w historii XX wieku, w bardzo trudnej rzeczywistości wojny i okresu międzywojennego, ukazał nam przykład jak żyć i nigdy nie odejść od Boga. Potrzebni są świadkowie, którzy nam ukazują nasz ideał i ukazują nam pewną drogę do Boga”.

“Pobożność, modlitwa, ale przede wszystkim dobroć, zwyczajność – to są ślady, cechy, które charakteryzują br. Innocentego” – zaznaczył Metropolita warszawski i zauważył, że prostota, pokora i cichość są charakterystycznymi cechami Matki Bożej, które br. Innocenty przyjął, wybierając maryjna drogę do świętości.

Kardynał zachęcił zebranych do podjęcia drogi świętości w zwyczajności, za przykładem Maryi oraz za przykładem br. Innocentego.

Po Mszy św. miało miejsce zaprzysiężenie członków Trybunału beatyfikacyjnego. Metropolita warszawski, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej, powołał Trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego br. Innocentego M. Wójcika. W skład Trybunału weszli: o. dr Andrzej Kukła (delegat biskupa), ks. dr Piotr Wierzbicki (promotor sprawiedliwości), s. Jolanta Milanowska (notariusz), s. Paula Bronisz (notariusz pomocniczy) oraz wicepostulator sprawy o. Ryszard Żuber.

Msza św. oraz otwarcie procesu beatyfikacyjnego br. Innocentego M. Wójcika OFMConv

Po obiedzie był czas na zapoznanie się z sylwetką br. Innocentego poprzez obejrzenie filmu o nim.

Uroczystość zakończono procesją połączoną z modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia i zakończoną modlitwą do sługi Bożego br. Innocentego przy jego grobie na niepokalanowskim cmentarzu.

W uroczystym otwarciu procesu br. Innocentego wzięła udział m.in. rodzina sługo Bożego, licznie zgromadzeni członkowie MI wraz z pocztami sztandarowymi oraz władze zakonne franciszkanów konwentualnych wszystkich trzech polskich prowincji.

Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz procesja i modlitwa przy grobie br. Innocentego M. Wójcika OFMConv

Modlitwa o beatyfikację Br. Innocentego Marii

Boże, nasz Ojcze, w swojej dobroci powołałeś Brata Innocentego Marię, franciszkanina z Niepokalanowa, aby dalej prowadził dzieło świętego Maksymiliana w dzisiejszym świecie oraz obdarzyłeś go łaską szczególnej miłości do Jezusa i Jego Niepokalanej Matki. Wysłuchaj naszych modlitw i spraw niech Kościół wyniesie go do chwały ołtarzy, aby uczył wielu życia oddanego Jezusowi i Maryi, wspierał krzewiących duchowość świętego Maksymiliana w naszym współczesnym Kościele i wstawiał się za nami u Ciebie w naszych potrzebach.

Za jego przyczyną zechciej udzielić mi łaski…, o którą z ufnością Cię proszę. Amen.

O otrzymanych łaskach prosimy informować:

  1. Ryszard Żuber, Niepokalanów,
    96-515 Paprotnia,
    ryszardzuber777@gmail.com

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv, Niepokalanów