Poświęcenie katolickiego radia „Ave Maria”

Dzień 22 października 2022 r. był wielkim dniem radości, spowodowany poprzez poświęcenie i otwarcie radia katolickiego „Ave Maria” w Sofii! Na tę uroczystość przybył i jej przewodniczył  Jego Eminencja Ks. kard. Leonardo SANDRI, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich, Nuncjusz Apostolski abp Luciano Suriani i cały Episkopat Bułgarii: bp Georgi Jowczew – ordynariusz diecezji sofijsko-płowdiwskiej i biskup pomocniczy bp Rumen Stanew. Biskup diecezjalny diecezji nikopolskiej: bp Strachił Kawalenow oraz bp Christo Projkow, biskup Eparchii św. Jana XXIII w Sofii – Kościoła Greckokatolickiego, który był gospodarzem tego wydarzenia. Obecny był abp Martin Kmetec O.F.M. Conv. metropolita Izmiru. Wielkie uznanie należą się o. Jarosławowi Bartkiewiczowi, który włożył całe swoje serce w powstanie radia „Ave Maria”. Prowincję reprezentował Wikariusz Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce (Warszawa) o. Mirosław Bartos. Na uroczyste otwarcie Radia przybyli bracia ze wszystkich naszych klasztorów w Bułgarii oraz księża, zakonniczy, siostry zakonne, sponsorzy i wolontariusze. Obecny był również ambasador Bułgarii w Stolicy Apostolskiej, p. Bogdan Pataszew.
Radio „Ave Maria” zostało założone przez naszą wspólnotę w niedawno otwartym klasztorze w bułgarskiej stolicy. Bracia pracujący w Bułgarii podkreślali, że otwierając radio chcemy kontynuować dzieło św. Maksymiliana M. Kolbego, który jest dany naszemu Zakonowi jako przykład ofiarnej pracy dla zbawienia dusz przez Niepokalaną. W tym roku przeżywając 100-lecie wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej”, chcemy, aby katolickie Radio „Ave Maria” było wotum wdzięczności za dar świętego założyciela Niepokalanowa dla naszego Zakonu i dla prowincji warszawskiej, która jest odpowiedzialna za delegaturę.

Należy nadmienić, że budynek radia jest ważnym miejscem dla katolików w Bułgarii. W tym domu mieszkał i pracował bp Angelo RONCALLI, dziś św. Jan XXIII, gdy służył jako oficjał i wizytator apostolski w tym kraju w latach 1925-1934.

Dzień poświęcenia i inauguracji radia wypadał we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II. W tym roku mija 20 lat od jego pielgrzymki do Bułgarii. Dlatego jest to również dziękczynienia za jego pontyfikat i obecność na bułgarskiej ziemi w 2002 r. Z tej to okazji, następnego dnia, w Konkatedrze św. Józefa w Sofii została odprawiona dziękczynna Msza Święta z okazji 20-lecia pielgrzymki św. Jana Pawła II, której przewodniczył kard. Leonardo Sandri. Uroczysta Msza Święta była transmitowana przez nowo powstałe radio „Ave Maria”.

Owocną działalność radiową oraz dalszy rozwój rozgłośni zawierzamy Niepokalanej oraz życzymy obfitych Łask Bożych w pracy duszpasterskiej wszystkim naszym współbraciom z Bułgarii.

o.Mirosław Bartos