W Sejmie 18 maja 2016 r. została otwarta wystawa poświęcona św. Maksymilianowi, przygotowana przez Rycerstwo Niepokalanej diecezji tarnowskiej z okazji Międzynarodowego Roku Ojca Kolbego oraz 75. rocznicy jego męczeńskiej śmierci w Auschwitz.

Wystawę uroczyście otworzył wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Stanęła ona w holu głównym gmachu Sejmu dzięki staraniom senatora Kazimierza Wiatra oraz posła Wiesława Krajewskiego. “Chcemy przypomnieć postać człowieka, kapłana i zakonnika, który w sytuacji «piekła na ziemi», jakim były niemieckie obozy koncentracyjne, potrafił ocalić godność osoby ludzkiej i dał świadectwo, że miłość wynikająca z wiary w Chrystusa silniejsza jest niż śmierć” – mówił poseł Wiesław Krajweski. Senator Kazimierz Wiatr podkreślił, że “jedną z form przybliżenia młodemu pokoleniu wyjątkowej osoby, symbolu ofiar nazizmu oraz patrona trudnych czasów jest – organizowana już po raz drugi w diecezji tarnowskiej – wystawa o św. Maksymilianie Marii Kolbem. Pokazując tą wystawę chcemy uczcić życie i moralną postawę tego wybitnego Polaka i kapłana, obrońcę godności człowieka, wzorca cnót, autorytetu moralnego, bohatera o heroicznej odwadze, wychowawcę, społecznika, a także obywatela świata, który w imię solidarności z drugim człowiekiem podjął cierpienie i oddał życie”.

Jan Hajduga – prezes MI diecezji tarnowskiej dodał, że “św. Maksymilian był to człowiek niezwykły, który pioniersko wprzągł nowoczesne media, w tym środki komunikacji społecznej, w dzieło ewangelizacji. Na 18 planszach pokazanych zostało ponad 150 zdjęć św. Maksymiliana z różnych okresów jego życia. Zamierzeniem wystawy jest przypomnienie sylwetki oraz dzieł skromnego zakonnika z Niepokalanowa. Znamy go głównie z Auschwitz, gdzie w 1941 r. oddał życie w obronie nieznanego sobie człowieka. Naszą intencją jest pokazanie Maksymiliana nieznanego światu”.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło o. Stanisława M. Piętki – prezesa narodowego MI. Przybliżając postać św. Maksymiliana przypomniał, że “dzisiaj, kiedy tak wiele mówi się o prawach i godności osoby ludzkiej, Ojciec Maksymilian ukazuje nam prawdziwe znaczenie tych słów. Jest obrońcą godności każdego człowieka, bez względu na jego wygląd, wiek, położenie społeczne, moralne czy kondycję psychofizyczną”. O. Wiesław Pyzio – prowincjał warszawskiej prowincji franciszkanów przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat św. Maksymilian już po raz drugi gości w Sejmie i Senacie. “To, co zachwyca w osobie świętego Męczennika – przypominał o. Wiesław – to jego postawa wobec prawdy, która nigdy się nie zmienia” i podkreślił, że ostatni artykuł, zamieszczony w wojennym wydaniu “Rycerza Niepokalanej”, św. Maksymilian poświęcił prawdzie. “W dzisiejszym świecie musimy żyć w prawdzie” – dodał o. Prowincjał.

W imieniu bp. Andrzeja Jeża na otwarciu wystawy obecny był ks. Stanisław Śliwa – asystent kościelny MI diecezji tarnowskiej. Podkreślił on, że postać św. Maksymiliana, ukazana w Sejmie, to przypomnienie, że każdy chrześcijanin jest zobowiązany do modlitwy za Ojczyznę. “Maksymilian, był niezłomnym rycerzem i wielkim patriotą”.

Wystawę pod tytułem: Święty Maksymilian Maria Kolbe i Jego dzieła poświęcił w Dąbrowie Tarnowskiej 9 stycznia 2016 r. bp. Andrzej Jeż. Patronat honorowy dla wystawy, jak również błogosławieństwa dla wszystkich zwiedzających wystawę udzielił kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Wystawę będzie można oglądać w Sejmie do 31 maja.

tm/red.