Dnia 14 maja 2016 roku w Pleven (Bułgaria) zostało ogłoszone nowe sanktuarium maryjne. Dla parafian i przybyłych gości był to moment wyjątkowy i uroczysty.

Franciszkański kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej wypełnili wierni przybyli z różnych krajów.
W uroczystości udział wzięli: przewodniczący międzynarodowej komisji eucharystycznej abp Piero Marini z Watykanu; sekretarz generalny CCEE bp Duarte da Cuhna; minister prowincjalny Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce fr. Wiesław Pyzio OFMConv; biskupi z Bułgarii; kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni z całej Bułgarii.
Na początku mszy św. ordynariusz diecezji Nikopolskiej bp Petko Hristov OFMConv odczytał dekret ustanawiający kościół Matki Bożej Fatimskiej w Pleven sanktuarium maryjnym.
Podczas homilii abp Marini stwierdził m.in.: „Nowe sanktuarium zostało ustanowione po to, byśmy przychodzili tu i patrzyli na Maryję. Adorując Maryję pod krzyżem, możemy czerpać łaski i siły potrzebne nam do tego, by kroczyć w naszym życiu za Jezusem”.
Po Eucharystii poświęcono tablicę upamiętniającą śp. abpa Januariusza Bolonka, który w latach 2008-2013 był nuncjuszem apostolskim w Bułgarii i Macedonii.

Fr. Jarosław Bartkiewicz OFMConv