Drodzy współbracia! 14 lipca 2004 r. pierwszy kustosz generalny w Rosji o. Grzegorz Cioroch stracił życie na terytorium Białorusi, gdy wracał z Polski do Moskwy. Miał 42 lata. Dziś mija 20 lat od tego smutnego wydarzenia. Rocznica ta stanowi okazję do wspomnienia tej pięknej postaci i złożenia dziękczynienia Bogu za dar naszego współbrata. Jest to […]

Szkoła im. św. Maksymiliana

01_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_2966.jpg 09 lutego 2024

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Centrum św. Maksymiliana w Segerea w Tanzanii

Małżonka Prezydenta RP w towarzystwie przedstawicieli placówki o. Krzysztofa Cieślikiewicza, s. Jadwigi Wudarczyk oraz s. Tacjany Perszon zapoznała się z historią miejsca oraz zwiedziła m.in. salę komputerową, w której uczniowie zgłębiają wiedzę o programach komputerowych niezbędnych we współczesnym świecie oraz dormitorium dla dziewcząt.

Uczniowie wykonali dla Pani Prezydentowej występ artystyczny, podczas którego zaprezentowali swoje talenty wokalne i taneczne.

Poprzez takie występy mogę zapoznać się z kulturą Waszego kraju, dlatego dziękuję, że przybliżyliście mi zarówno Wasze piosenki, jak i tańce – mówiła Agata Kornhauser–Duda.

03_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3040.jpg 08_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_1S5A3408.jpg 09_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3394.jpg

Podkreśliła w rozmowie z podopiecznymi i wychowawcami, że edukacja jest kluczem do rozwoju społeczeństw.

– Bardzo cieszę się, że zostały tutaj stworzone dla Was tak wspaniałe warunki, abyście mogli się kształcić i zdobywać umiejętności. Ojciec wspominał, że 100 procent uczniów kończących szkołę średnią dostaje się na studia – mówiła Pierwsza Dama. Jak dodała, to zasługa wszystkich nauczycieli, którym należą się gratulacje.

Zwracając się do uczniów, Małżonka Prezydenta RP zaznaczyła, że szkoła jest miejscem sprzyjającym także ogólnemu rozwojowi człowieka, jego talentów oraz relacji międzyludzkich.

Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, to również miejsce, gdzie można rozwijać talenty i zainteresowania, ale przede wszystkim szkoła jest miejscem, gdzie zacieśniacie relacje między sobą – mówiła. Jak dodała, przyjaźnie zawarte w szkole są przyjaźniami do końca życia.

Zadbajcie o to, by rozwijać te relacje. Jestem przekonana, że Centrum nie rozwijałoby się tak dobrze, gdyby nie zaangażowanie ojców, sióstr i wszystkich nauczycieli. Moje wielkie podziękowanie za to poświęcenie. To prawdziwa posługa dla dobra – zaznaczyła.

10_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_1S5A3572.jpg [557.04 KB]22_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3670.jpg 24_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3755.jpg  

Agata Kornhauser–Duda rozmawiała z kierownictwem ośrodka i siostrami polskiego pochodzenia o najważniejszych kwestiach dotyczących funkcjonowania Centrum, pracy Sióstr oraz o pomocy przekazanej przez polską placówkę dyplomatyczną.

Ambasada RP w Dar es Salaam przyznała Centrum stypendium na zakup 10 komputerów wraz z oprogramowaniem. Ze sprzętu korzystają zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i średniej.

– Cieszę się, że również mój kraj, Polska wspomaga Centrum i cieszę się, że tak wiele projektów zostało zrealizowanych. Podziękowania składam Pani Ambasadorowej Annie Frąckowiak–Buzalskiej również za zakup doposażenia sali komputerowej. W XXI wieku obsługa komputera stała się koniecznością i umiejętnością niezbędną do funkcjonowania we współczesnym świecie – podkreśliła Pierwsza Dama.

Życzę wszystkim nauczycielom, by nigdy nie ustali w trudach, by kształcić młodzież, by praca sprawiała wiele satysfakcji, a Wam Drodzy Uczniowie życzę wielu sukcesów, oraz by nauka sprawiała Wam przede wszystkim przyjemność i radość – podkreśliła Agata Kornhauser–Duda, kierując życzenia na ręce kierownictwa, Sióstr oraz uczniów.

17_Agata_Kornhauswer_Duda_Centrum_Maksymiliana_Segerea_20240209_GJA_3486.jpg [1.12 MB]

Centrum Edukacyjne Św. Maksymiliana w Segerea jest dużą placówką skupiającą ponad 1600 dzieci i młodzieży na rożnych etapach edukacji szkolnej począwszy od przedszkola po szkołę zawodową oraz średnią.

Centrum prowadzą franciszkanie konwentualni, którzy współpracują ze Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Zarówno wśród misjonarzy, jak i misjonarek znajdują się Polacy, z którymi od lat Ambasada i MSZ prowadzą projekty rozwojowe w ramach Polskiej pomocy.

W szkole podstawowej wchodzącej w skład Centrum Edukacyjnego uczniowie otrzymują obecnie podstawową wiedzę o komputerach oraz programach komputerowych, zaś szkoła średnia należąca do tej placówki oświatowej stawia nacisk na przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, biologia i chemia.

Tekst i zdjęcia:

https://www.prezydent.pl/malzonka-prezydenta/aktywnosc/segerea-o-wyzwaniach-edukacyjnych-z-uczniami-i-wychowawcami-centrum-sw-maksymiliana,81213

Po 48 latach, bo tyle minęło od poprzedniej peregrynacji, mogliśmy znowu być u Matki i z Matką. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii rozpoczęła się 16 października 2023 r. i była poprzedzona rekolekcjami, które głosił o. Dariusz Laskowski, przeor klasztoru oo. paulinów w Skórzewie.

W poniedziałkowe popołudnie. o godz. 16.45 liczna rzesza wiernych zebrała się w sanktuarium, by uczestniczyć w modlitewnym nabożeństwie oczekiwania. Tuż przed godziną 17.15 ze świątyni wyruszyła procesja, aby na granicy parafii oczekiwać na Maryję. Po powitaniu i ucałowaniu Obrazu przez księdza biskupa i ojca proboszcza Krzysztofa Tarnowskiego, ks. Ireneusz Mrowicki, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP przekazał o. Krzysztofowi Ewangeliarz.

Ze śpiewem na ustach wierni w procesji ruszyli w stronę kościoła klasztornego. Obraz niesiony przez brać strażacką z OSP w Radziejowie został wniesiony do sanktuarium i ustawiony na specjalnie przygotowanym tronie. Obok zapłonęła świeca, która towarzyszy nawiedzeniu. Następnie ojciec diakon Arkadiusz Burzec odczytał Ewangelię a ks. biskup pobłogosławił wiernych Ewangeliarzem nawiedzenia.

W dalszej części liturgii ks. dziekan dekanatu radziejowskiego odczytał telegram Ojca Świętego Franciszka i pożegnał Obraz, jako proboszcz parafii farnej. Z kolei o. Krzysztof Tarnowski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego powitał Obraz, wyrażając radość z obecności Maryi wśród nas. W imieniu parafian Obraz witała rodzina Golonów oraz przedstawiciele młodzieży i dzieci.

Kulminacyjnym momentem uroczystości powitania była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Ks. Bp. Wiesława Meringa w asyście wikariusza naszej zakonnej prowincji o. Mirosława Bartosa i proboszczów naszego dekanatu. Homilię wygłosił o. Mirosław Bartos. Na zakończenie liturgii głos zabrał o. paulin, Kustosz Obrazu.

O godz. 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski, a o północy została odprawiona Pasterka Maryjna sprawowana w intencji nowych powołań oraz tych kapłanów, których Bóg postawił na naszej drodze, tj. tych, którzy udzielili nam chrztu św. i podali I Komunię św. Pasterkę sprawowali kapłani pochodzący z parafii.

Maryja gościła w naszej parafii całą dobę. 17 października o godz. 16.00 rozpoczęła się Msza św. na zakończenie nawiedzenia z udziałem byłych proboszczów naszej parafii – o. Mariusza Słowika i o. Mariusza Kapczyńskiego. Po Mszy św. ojciec proboszcz pożegnał cudowny wizerunek Maryi odczytując akt zawierzenia, po czym z kościoła wyruszył procesyjny orszak. Obraz został przeniesiony do samochodu – kaplicy i w eskorcie samochodu policyjnego a także strażackiego odjechał do parafii Broniewo.

 

o. Edward Podgórski